چگونه بادیگارد شویم؟ شرایط بادیگارد شدن

رضا سلیمانپور

سلام من رضا سلیمانپور هستم، مربی و متخصص حفاظت اشخاص، عضو سابق نیروهای ویژه، غواص سه ستاره، مربی تکواندو و غریق نجات و دارای سابقه بیش از 7 سال محافظت اشخاص و انجام چندین پروژه حفاظتی موفق.

چگونه بادیگارد شویم؟ شرایط بادیگارد شدن

آیا شما هم به بادیگارد شدن علاقه دارید؟ نمی‌دانید که چگونه بادیگارد شوید و چه شرایطی باید داشته باشید؟

در این پست سعی دارم تا شرایط و الزامات تبدیل شدن به یک بایدگارد حرفه‌ای و درجه یک را برای شما شرح دهم. در این پست سعی کرده‌ام که تمامی نکات مهم در رابطه با حیطه پر خطر بادیگاردی را برای شما جمع آوری کنم و به شما توضیح دهم.
با من همراه باشید تا شرایط کامل بادیگارد شدن در ایران را به شما توضیح دهم.

 

بادیگارد کیست؟

بادیگارد به شخصی گفته می‌شود که در راستای برقراری امنیت و محافظت از جان و اموال شخص مورد نظر، استخدام می‌شود. برخلاف سایر پرسنل‌های امنیتی مانند نگهبان‌ها و …، محافظان شخصی یا بادیگاردها ارتباط مستقیم‌تری با مشتریان خود دارند. این افراد اغلب عضوی از پروسه‌های امنیتی به شمار می‌روند که امکان دارد به صورت شبانه روزی در کنار مشتریان خود زندگی کنند. بادیگاردها به صورت کامل برنامه‌های مشتریان خود را می‌دانند و غالبا از اطلاعات شخصی و جزئیات زندگی مشتریان خود با خبر هستند.

بادیگاردها معمولا افرادی با تجربه نظامی یا قهرمانان ورزشی هستند. بسیاری از محافظین شخصی سابقا عضو نیروهای نظامی و دارای مهارت‌های منحصر به فرد می‌باشند که به آن‌ها اجازه می‌دهد خدمات امنیتی حرفه‌ای و با کیفیتی را به مشتریان خود ارائه دهند.

مشتریانی که برای تضمین امنیت خود به دنبال استخدام بادیگارد هستند، اغلب به دلایل امنیتی این کار را انجام می‌دهند. این افراد بسیار در چشم هستند و در معرض انواع خطرات امنیتی قرار دارند. سارقان، خلافکاران و بدخواهان از جمله تهدیدات مداوم این دسته از مشتریان هستند که بادیگاردها باید توان مقابله با آن‌ها را داشته باشند.

حالا که با بادیگارد آشنا شدیم این سوال پیش می‌آید که اصولا چه قشری از جامعه و چه افرادی از محافظین شخصی استفاده می‌کنند.

 

چه اشخاصی از بادیگارد استفاده می‌کنند؟

طرز تفکری در جامعه وجود دارد که فکر می‌کنند اغلب افراد ثروتمند و مشهور یا سیاست‌مداران روی به استخدام بادیگارد می‌آورند. اما ممکن است تحت شرایط خاص شهروندان عادی نیز به محافظت نیاز داشته باشند. در واقع بادیگاردها به هر شخصی که احساس می‌کند امنیتش در خطر است، خدمات ارائه می‌دهند.

 

شرایط بادیگارد شدن در ایران

محافظین شخصی به دلیل اهمیت و حساسیتی که در شغل آن‌ها وجود دارد از فیلترهای گوناگونی عبور می‌کنند و در نهایت به عنوان بادیگارد مشغول به کار می‌شوند. در ادامه مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرایط بادیگارد شدن را برای شما شرح خواهم داد.

 

شرایط سنی بادیگارد شدن

معمولا برای استخدام بادیگارد در ایران از افراد دارای سن 25 سال به بالا استفاده می‌شود. معمولا این افراد خدمت سربازی را گذرانده‌اند و در زمینه‌هایی مانند ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی از تجربیات قابل قبولی برخوردار می‌باشند.

 

شرایط قدی

یکی از شرایط مهم برای بادیگارد شدن دارا بودن قد بالای 180 سانتی متر می‌باشد. اکثر بادیگاردها از قد و قامتی در حدود 2 متر برخوردار می‌باشند. داشتن قد بلند و هیکل چهارشانه در دل هر مهاجمی ترس وارد می‌کند و می‌توانند آن‌ها را از انجام اعمال مجرمانه منصرف کند.

اما در کنار بادیگاردهای بسیار قد بلند و سنگین وزن از افرادی با قد و قامت متوسط و دارای چابکی بالا نیز استفاده می‌شود و با تشکیل تیمی متشکل از هر دو گروه، می‌توان خدمات محافظتی با کیفیت‌تری را به مشتریان ارائه کرد.

 

سلامت فیزیکی کامل

حیطه بادیگاردی یک شغل فیزیکی و پر برخورد می‌باشد و دارا بودن سلامت فیزیکی در این شغل یک شرط مهم به حساب می‌آید. بادیگاردها باید توانایی واکنش‌های سریع و استقامت بدنی بالا در شرایط سخت و طاقت فرسا را داشته باشند. افرادی که بنا به هر دلیلی دارای کم توانی و ناتوانی جسمی هستند در شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بادیگاردی استخدام نخواهند شد.

نکته دیگر دارا بودن چشمانی سالم و تیز بین است تا به راحتی بتوانند شرایط فضای پیرامون خود را تحت نظر داشته باشند. افرادی که به عنوان بادیگارد استخدام می‌شوند، دارای چشمانی تیزبین و 10 از 10 می‌باشند.

 

سلامت روانی کامل

قبل از استخدام بادیگارد شرایط روانی، اخلاقی و پیشینه او چک خواهد شد تا فرد مورد نظر سوئه پیشینه یا مشکل اخلاقی نداشته باشد. فردی که می‌خواهد به عنوان بادیگارد فعالیت کند نباید هیچ گونه اعتیاد، مشکل فردی و اجتماعی داشته باشد و باید از سلامت روحی و روانی کاملی برخوردار باشد.

 

مسلط به یک یا چند ورزش رزمی

یکی از شروط مهم و ضروری در هنگام استخدام بادیگاردها مسلط بودن به یک یا چند ورزش رزمی می‌باشد. محافظین شخصی برای محافظت از مشتریان خود باید توانایی مقابله با هر نوع مهاجمی را داشته باشند و بتوانند او را از پای دربیاورند. بادیگاردهای حرفه‌ای اغلب از بین نیروهای نظامی بسیار حرفه‌ای و دوره دیده یا قهرمانان ورزش‌های رزمی انتخاب می‌شوند و می‌بایست دوره‌های حرفه‌ای دفاع شخصی را پشت سر گذاشته باشند.

 

جسور و نترس باشد

علاوه بر داشتن شرایط جسمی ویژه، این افراد باید دارای شرایط ذهنی ویژه و برنده نیز باشند. بادیگاردی یک شغل بسیار پر خطر و پر ریسک می‌باشد و در این کار جایی برای افراد ترسو و بزدل نیست.

 

دارا بودن سابقه کار مرتبط

همانند هر حیطه کاری داشتن سابقه کار مرتبط یک مزیت محسوب خواهد شد. اگر از قبل دارای سابقه حفاظت اشخاص و بادیگاردی بوده باشید، شانس بیشتری برای استخدام شدن خواهید داشت.

 

حرف آخر

امیدوارم با مطالعه این پست از شرایط و ویژگی‌هایی که برای تبدیل شدن به یک بادیگارد حرفه‌ای لازم است آگاه شده باشید. این شغل شرایط و ویژگی‌های خاص خودش را دارد و برای بادیگارد شدن باید مهارت‌های مرتبط با این کار را داشته باشید.
تنها داشتن علاقه به حیطه بادیگاردی به شما در موفقیت در این کار کمک نخواهد کرد و باید تمامی شرایط گفته شده را دارا باشید.