راهنمای کامل استخدام محافظ و بادیگارد شخصی

رضا سلیمانپور

سلام من رضا سلیمانپور هستم، مربی و متخصص حفاظت اشخاص، عضو سابق نیروهای ویژه، غواص سه ستاره، مربی تکواندو و غریق نجات و دارای سابقه بیش از 7 سال محافظت اشخاص و انجام چندین پروژه حفاظتی موفق.

راهنمای کامل استخدام محافظ و بادیگارد شخصی

آیا به دنبال استخدام بادیگارد شخصی هستید؟ نمی‌دانید چه معیار‌هایی را برای انتخاب تیم بادیگاردی که به دنبالش هستید، در نظر بگیرید؟

در این راهنما با من همراه باشید تا به شما تمامی نکاتی که در هنگام استخدام محافظ شخصی و بادیگارد باید در نظر بگیرید را آموزش دهم. بادیگارد یک شخصه حرفه‌ای و دوره دیده‌ای است که دارای مهارت‌های خاصی برای محافظت از اشخاص و دوری از خطر داشته باشد. در صورتی که می‌خواهید برای خودتان بادیگارد استخدام کنید، نباید تنها معیار شما انتخاب یک فرد قد بلند و چهارشانه باشد.

با من در این راهنمای کامل استخدام محافظ شخصی و بادیگارد همراه باشید تا تمامی نکاتی که در مورد استخدام بادیگارد، افرادی که به بادیگارد نیاز دارند، مکان‌هایی که باید با خودتان محافظ شخصی به همراه داشته باشید و هزینه اجاره بادیگارد را به شما توضیح دهم.

 

بادیگارد کیست؟

بادیگارد (bodyguard) یا محافظ شخصی به فرد یا افرادی گفته می‌شود که مسئول حفظ امنیت افرادی مانند شخصیت‌های سیاسی، افراد مشهور و سلبریتی‌ها، مدیران تجاری و هر فردی که جان او از طرف شخص یا گروهی در معرض خطر قرار دارد، می‌باشند.

بادیگارد‌ها گاها به صورت مداوم و شبانه روزی در کنار مشتریان خود زندگی می‌کنند و آن‌ها را در فعالیت‌های روزمره همراهی می‌کنند. بادیگاردهای حرفه‌ای پیشینه افرادی که با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنند را مورد بررسی و تحقیق قرار می‌دهند و مسیرهای رفت و آمد روزانه را برنامه ریزی می‌کنند، اتاق‌ها یا ساختمان‌ها یا وسایل نقلیه را قبل از استفاده بررسی نموده و به دنبال نشانه‌ای از هر نوع خطر بالقوه‌ای که جان و مال مشتریان‌شان را در خطر می‌اندازد می‌گردند.

اگر به بادیگارد شدن علاقه دارید و دوست دارید که در این حوزه فعالیت داشته باشید، به شما توصیه می‌کنم که مقاله چگونه بادیگارد شویم را مطالعه فرمایید.

 

یک بادیگارد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

زمانی که به فکر استخدام بادیگارد حرفه‌ای برای موقعیت خاص و خطرناک هستید، مطمئنا علاقه‌ای به استخدام یک فرد بی تجربه و مبتدی نخواهید داشت. در چنین شرایطی باید به دنبال یک محافظ ایده‌آل باشید که بتواند به درستی از شما، خانواده‌تان و اموال‌تان محافظت کند. در ادامه تعدادی از ویژگی‌های یک بادیگارد حرفه‌ای را برای شما شرح خواهم داد که در هنگام استخدام چنین فردی باید به آن توجه داشته باشید.

 

1-دوره دیده و با تجربه

اولین ویژگی که باید در فرد مدنظر خود به دنبال آن بگردید این است که، دوره‌های لازم بادیگاردی را گذرانده و تجربه کافی در مورد محافظت از اشخاص را داشته باشد. افرادی که سابقه نظامی و یا قهرمانی در ورزش‌های رزمی داشته باشند را در اولیت قرار دهید، و سعی کنید از چنین محافظانی استفاده نمایید.

یک بادیگارد باید توانایی‌ها و مهارت‌هایی همچون بازدارندگی، دید باز، شناسایی، کار با انواع سلاح گرم و سرد (البته بادیگاردهای فعال در کشور ایران مجوز حمل سلاح گرم ندارند)، گزارش دهی و توانایی نبرد فیزیکی را داشته باشد.

 

2-تناسب اندام

یک محافظ خوب باید از سلامت کامل و آمادگی جسمانی عالی برخوردار باشد. بیشتر اوقات برای محافظت از اشخاص، مستلزم واکنش‌های سریع، نبردهای فیزیکی، انجام کارهای فیزیکی طاقت فرسا و به اصطلاح داشتن نفسی قوی است.

بادیگاردها باید به صورت روزانه ورزش کنند تا خود را از نظر فیزیکی در بهترین حالت ممکن نگه دارند. در ضمن بادیگاردهای قد بلند و چهارشانه می‌توانند در دل هر مهاجمی ترس بیاندازند و او را از حمله و انجام کار خسمانه بازدارند.

 

3-تسلط به ورزش‌های رزمی

همانطور که گفته شد بهتر است که شخصی را به عنوان محافظ شخصی استخدام کنید که سابقه فعالیت و قهرمانی در ورزش‌های رزمی را داشته باشد. یک بادیگارد باید بتواند همزمان با یک یا چند مهاجم مبارزه کند و بتواند در مقابل حملات مهاجمین دفاع کند و آن‌ها را از پا دربیاورد.

 

4-داشتن مهارت رانندگی

یک محافظ شخصی باید بتواند به صورت حرفه‌ای با انواع ماشین و موتور رانندگی کند و از دست فرمان عالی برخوردار باشد. بادیگاردها باید بتوانند در مواقع بحرانی و در زیر فشار زیاد، مهارت‌های رانندگی عالی از خود به نمایش بگذارند و مشتری خود را از محدوده خطر دور کنند.

توانایی رانندگی انواع ماشین و موتور می‌تواند یک مزیت به شمار بیاید.

 

5-توانایی برقراری ارتباط

شاید در هنگام استخدام محافظ شخصی به توانایی برقراری ارتباط او زیاد توجه نکنید، اما این می‌تواند یک مزیت برای فرد مورد نظر شما محسوب شود. شما باید فردی را انتخاب کنید که بتواند به صورت واضح و شیوا ارتباط برقرار کند.

از آنجایی که بادیگاردها همواره همراه شما هستند و هر عمل و حرفی که بزنند به پای شما نیز نوشته می‌شود. پس بهتر است فردی را انتخاب نمایید که بتواند نمایند مناسب و درخور شخصیتی برای شما باشد.

 

چه افرادی به محافظ شخصی نیاز دارند؟

شاید فکر کنید که تنها سیاست مداران، افراد پولدار و سلبریتی‌ها به بادیگارد نیاز دارند. خب این امر طبیعی است اما هر شخصی که خود را در معرض خطر می‌بیند و به محافظت نیاز داشته باشد باید از یک یا چند بادیگارد استفاده نماید. در ادامه در مورد افرادی که بایدگارد نیاز دارند بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

افراد ثروتمند

افرادی که پول یا قدرت زیادی دارند، همواره پیرامون خود احساس خطر می‌کنند. این افراد می‌توانند روسای شرکت‌ها یا تاجران برجسته شهر یا کشور خود باشند که به طور ناخواسته هدف سارقان و جنایتکاران قرار می‌گیرند.

این خطرها خصوصا در هنگام مسافرت یا شرکت در یک کنفرانس یا رویداد خود را به خوبی نشان خواهند داد. این افراد ممکن است که حتی دشمنان خود را نشناسند و ندانند که قرار است از طرف چه شخص یا گروهی مورد حمله قرار بگیرند. حضور بادیگارد در کنار چنین افرادی می‌تواند خطرات را به حداقل برساند.

 

سلبریتی‌ها

سلبریتی‌ها عموما دارای طرفداران بسیار مشتاقی هستند که می‌خواهند تحت هر شرایطی که شده است با سلبریتی محبوب خود عکس بیاندازند یا با او دست بدهند و از او امضا بگیرند. متاسفانه در هر شرایطی امکان انجام چنین کاری وجود ندارد و حتی ممکن است به دلیل ازدحام جمعیت حادثه ناخواسته‌ای نیز پیش بیاید. در ضمن هجوم چنین جمعیتی به سمت یک شخص می‌تواند تمرکز فرد را بر هم بزند و او را مضرب و عصبی کند.

به همین دلیل است که سلبریتی‌ها یک کاندیدای عالی برای استفاده از خدمات بادیگاردی محسوب می‌شوند. حضور محافظین شخصی در کنار سلبریتی‌ها به خصوص زمانی که در یک رویداد در مقابل مردم ظاهر می‌شوند بسیار لازم است.

 

مسافران بین المللی

سفر به مکان‌های ناشناخته و پرخطر می‌تواند جان و مال هر شخصی را تهدید کند. به همین دلیل توصیه می‌کنم که در صورت مسافرت، به خصوص سفرهای تجاری به مناطق پرخطر، حتما از یک بادیگارد یا تیم محافظت بهره ببرید تا سفر خود را بدون نگرانی به پایان برسانید.

 

هزینه استخدام بادیگارد شخصی

هزینه استخدام یک بادیگارد به چه شکل است و به چه شرایطی بستگی دارد؟ این سوالی است که ذهن هر شخصی که به دنبال استخدام بادیگارد است را به خود مشغول می‌کند.

خب میزان حقوق یک بادیگارد می‌تواند نسبت به وظایف او در تغییر باشد. گاهی اوقات بادیگاردها صرفا برای همراهی و راه رفتن در کنار شخص مورد نظر و دور کردن خطرات احتمالی استخدام می‌شوند. گاهی نیز از بادیگاردها برای محافظت از شخص در برابر مهاجمین خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به شرایطی که محافظ شخصی باید در آن فعالیت داشته باشد، هزینه استخدام بادیگارد می‌توانند تغییر کند.

 

حرف آخر

بادیگاردی و محافظت شخصی یک حرفه پر خطر است و باید از افراد دوره دیده و کار بلدی برای انجام این وظیفه استفاده شود. متاسفانه امروزه افراد دوره ندیده و آماتور بسیاری تنها به دلیل داشتن اندام ورزیده در نقش یک بادیگارد در حال خدمات دادن به مشتریان مختلفی می‌باشند.

این شما هستید که باید قبل از استخدام محافظ شخصی صلاحیت و تجربیات او را مورد ارزیابی قرار دهید. امیدواریم که با مطالعه این راهنما به شما در انتخاب دقیق بادیگارد کمک کرده باشم.